KAPSZLI

A család együttélésének művészete

Kozma-Vízkeleti Dániel, család-pszichoterapeuta és klinikai szakpszichológus

Mire mondjuk, hogy „Jó család”? Mit tartunk arról, min múlik, hogy egy családban harmónia legyen? Hogy a családtagok magukat – kapcsolatuk és összetartozásuk által – jónak éljék meg? Hogy a családtagok egymást – kapcsolatuk és összetartozásuk által – jónak éljék meg? Hogy biztonság és élmények, állandóság és rugalmasság kellő arányban, egyensúlyban legyen?
Ez tényleg művészet? Tényleg szakadék van az idealizált családkép és a mindennapok felőrlő rutinja, konfliktusai és bántásai között?
A rendszerszemléletű családterápia élményközpontú irányzatának képviselője, Virginia Satir fogalmazta meg elképzeléseit „A család együttélésének művészete” címmel. Előadásunk címét Tőle kölcsönözve, körüljárjuk, mi minden járul hozzá, hogy családi viszonyaink átélhetőek, megélhetőek legyenek – ne túlélésre kelljen játszani. Mi az ami ebből tudatos, tanulható, odafigyeléssel fejleszthető és mi az amihez megérzéseinket, összehangolódásra való képességünket, egymásra figyelésünket szabadon engedve – kreatív kapcsolat-művészként jutunk.