A szerzőről
Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus, az Örökölt sors című könyvén kívül több mű társszerzője, a Nyitott Akadémia tagja. Szakterülete a transzgenerációs pszichológia, ezen integratív megközelítéssel ismerkedhetünk meg az Örökölt sors című könyvében.
„Amikor elkezdjük kutatni elakadásaink, szorongásaink, elhibázott párkapcsolataink, ismétlődő kudarcaink okát, gyakran kiderül, hogy saját életünk történései nem adnak megfelelő magyarázatot. Ilyenkor érdemes a tágabb perspektívát is megvizsgálni, és szüleink, nagyszüleink vagy akár még korábbi generációk életeseményeit is feltárni.”
A könyvről
A könyv igen nehéz témákkal foglalkozik, de annál több értéket rejteget magában. Olvasásával egy önismereti utazásban vehetünk részt, ahol a szerző végigkalauzol bennünket a transzgenerációs hatások minden lehetséges megnyilvánulásán. Nyelvezete a tudományosság keretein belül a laikusok számára is könnyen érthető. Rengeteg valós példát olvashatunk a szerző saját praxisából, amelyek még közelebb hozzák hozzánk a könyvben tárgyalt helyzeteket.
Nem meglepő talán, hogy a könyvben külön fejezet szentelődik az életünk első szakaszának. Az, hogy egy születendő gyermek szülei milyen elvárásokat támasztanak a még pocaklakó gyermekük felé, hogy jobban értékelnék szőke hajjal fiúként, vagy éppen ellenkezőleg, az rettentő nagy hatással van a gyermek elkövetkezendő életére, szüleivel való kapcsolatára.
A könyv beható ismeretet ad a bennünket érő transzgenerációs hatásokról, tehát azon történésekről, amelyek őseink, dédszüleink idejében történtek, mégis érezhetően hatással vannak ránk. Orvos-Tóth Noémi soraiban elmélyedve az olvasónak kedve támad a saját családfájának megrajzolására, feledésbe merülő családi legendák feltárására. Ennek megfelelően a könyv kiemelten foglalkozik a világháborúk, és a holokauszt messzemenő hatásaival.
Szó esik a családi titkokról, mint az önbecsülés gátjairól is. Érdekes összehasonlításoknak lehetünk tanúi, ahol a történetmesélő családok kerülnek szembeállítva a titkokat és tabukat őrző családokkal. A könyvet olvasva megválaszolódik a kérdés, hogy vajon hogyan alakulnak ki a családi titkok és milyen funkciókat tölthetnek be a családdinamikában.
A könyv rengeteg információval szolgál, így érdemes lehet olvasása közben magunknak jegyzetelni, aláhúzni a kiemelkedően fontos részeket. Az egyes fejezetek végén kérdéseket találunk, melyeket megválaszolva könnyebben mélyedhetünk el az önismeret izgalmas tengerében. Amellett tehát, hogy temérdek szakmai ismerettel gazdagít a könyv olvasása, személyiségünkre is építőleg hat.
Készítette: Sziegl Eszter
Kiemelt kép: https://pixabay.com/hu/vectors/csoport-csal%c3%a1d-afro-amerikai-6085248/