A kreatív személyiségről
A kreatív személyiségre jellemző tulajdonságok leírásához és összegyűjtéséhez számos e területen végzett kísérlet hozzásegítette a szakembereket. Azok a vizsgálati személyek, akik a kísérleti tesztek során kiemelkedő eredményt értek el, mind nagymértékben rendelkeztek az alább felsorolt tulajdonságokkal. Ezek segítségével idővel egészen pontos képet sikerült kapni arról, hogy mik azok a készségek (a teljesség igénye nélkül), melyek a kreativitás szempontjából lényegesek. Megkülönböztetünk magas fokon kreatív és alacsony fokon kreatív egyéneket az alapján, hogy egyes tulajdonságok milyen mértékben vannak jelen az egyén személyiségében.
A kreatív emberekre jellemző a tudásvágy, és a nagyfokú kíváncsiság mely ezzel jár. Kötelességtudat, kitartás és szorgalom kíséri a cselekedeteiket, és elegendő önbizalommal illetve autonómiával, önálló gondolkodással rendelkeznek. Fontos jellemző, hogy a legtöbb kreatív személyben fellelhető a nonkonformizmus, azaz gyakran nehezebben alkalmazkodnak egy adott rendszerhez, uralkodó nézetekhez és szeretnek a saját egyéni és egyedi látásmódjuk szerint cselekedni. Olykor megfigyelhető egy bizonyos szintű impulzivitás is, az, hogy cselekvéseik nem tudatos módon kontrolláltak, inkább hirtelenek, néha meggondolatlanok. A fizikai és mentális aktivitás, a kezdeményezés és lelkesedés szintén gyakori jellemvonásaik. A kreatív emberek szeretik a változatosságot, az új, még ismeretlen helyzeteket, nyitottak. Leleményességüknek és logikusságuknak köszönhetően gyorsan és hatékonyan oldják meg az előttük álló feladatot.
A lista korántsem teljes, azonban az világos, hogy a kreativitást tehát nem csak az értelmi képességek, hanem éppúgy a nem kognitív tényezők is meghatározzák. Jelentős szerepe van az aktuális érzelmi állapotnak, annak, hogy milyen az egyén önmagáról alkotott képe, látásmódja, továbbá motivációja és akarata, attitűdje az adott szituációban. A világszemlélete, az, hogy konvergens (egyirányú) vagy divergens (eltérő irányú) gondolkodásmód jellemzi-e, a környezetének észlelése és, ahogyan értelmezi annak eseményeit mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az alkotóképessége hogyan, mennyire tud kiteljesedni.
A kreativitás fejleszthető
Mindez jó hír, hiszen kiderül belőle számunkra, hogy a kreativitás a megfelelő módszerekkel (felnőtt és gyermekkorban egyaránt) fejleszthető. Egy fejlesztő módszer annál sikeresebb, minél inkább megfelel az egyén sajátos jellembeli vonásainak és ha interaktív, cselekvés orientált.
A kreativitás szempontjából mindig fontos tényezők a környezeti visszajelzések, az, hogy milyen a fogadtatása az adott ötletnek. A fejlesztés során figyelni kell tehát arra, hogy a környezet ösztönzőleg hasson az egyénre. Ez a környezet részéről nyitottsággal, pozitív hozzáállással és értékeléssel, bátorítással, megerősítéssel, bizalommal, egy könnyed helyzet megteremtésével érhető el a leginkább.
Mit tehetünk mi?
Ismerve az előbb említett tényezőket mi is teremthetünk olyan biztonságos környezetet mások számára, melyben szabadon, könnyedén kibontakozhatnak.
A hétköznapokban sokszor találhatjuk szembe magunkat olyan szituációval, ahol bizony jól jön némi kreativitás. Összegyűjtöttünk néhány ötletet, mit tehetünk, ha mi magunk szeretnénk fejleszteni az alkotóképességünket:
Törekedhetünk arra, hogy a kreatív személyiségre jellemző tulajdonságainkat megerősítsük. Fontos a pozitivitás, a belső motivációnk megtalálása és az önbizalmunk táplálása, hogy az alkotás és az ötletelés folyamatának teret, szabadságot adhassunk. Nem szabad hagynunk, hogy egy-egy esetleges kudarc eltántorítson. Gyakoroljunk, keressük azokat a szituációkat, ahol szükség lehet a kreativitásra, ötletelésre és igyekezzünk aktívan részt venni ezekben a helyzetekben. Néhány tevékenység különösen elősegíti a kreatív gondolkodást. Hasznos gyakorlat, ha belekezdünk egy kreatív, akár művészeti projektbe, ha asszociációs feladatokat végzünk, vagy ha egyszerűen csak szabadon írunk. Legyünk nyitottak új irányokra, más perspektívákra is. A munkahelyen és otthon a teendők közepette, vagy akár a tanulásban is segítségünkre lehet, ha összegyűjtjük az adott problémával kapcsolatban felmerülő kérdéseket vagy az ötleteinkről MindMap-et készítünk. Csapatban a Brainstorming módszerét is alkalmazhatjuk, mellyel növelhetjük a csoportmunka hatékonyságát.
Ha kíváncsi vagy, és szeretnéd próbára tenni kreativitásod, az alábbi linkeken lévő feladatok segítségével megteheted.
https://hvg.hu/pszichologiamagazin/extrapszichologia_20151118_Seperc_alatt_kiderul?fbclid=IwAR15Pz3nyH0T9s4uHI2KMCb4hjLwjqXDi3y9zLvaw9ZAWhbekGj334miCBk
http://eduline.hu/felnottkepzes/Mennyire_vagy_kreativ_Teszteld_magad_6WH1SH?fbclid=IwAR3Tam3l0OhUQvbX-73HwmyauaYpEpu3JPdvJsUHq25z7XdlVbTZWcw4g7U
Készítette: Kövi Aliz
Források:
- egyetemi jegyzetek,
- http://www.oracler.ro/fodlink/a%20kreativ%20szemely.html
- Kiemelt kép: https://pixabay.com/hu/illustrations/sz%c3%adn-f%c3%bcst-sziv%c3%a1rv%c3%a1ny-tervez%c3%a9s-1885352/